انتشار سومین شماره فصلنامه نگاه آفتاب

[ کلیک برای بزرگنمایی ]

شمارۀ سوم فصلنامه «نگاه آفتاب» ویژۀ بهار1400 منتشر شد.

انتشار سومین شماره فصلنامه نگاه آفتاب | 1

در این شماره، نگاه آفتاب با دکتر توفیق سبحانی؛ مترجم، مصصح و مولانا پژوه دیدار داشته‌است که طی این دیدار، استاد از تأثیر ملاقاتش با عبدالباقی گولپینارلی سخن می‌گوید.

در بخش حکمت، موضوع تنهایی به عنوان دغدغه‌ای بشری در ارتباط با آموزه‌های مولانا از منظر محمد سعید حنایی کاشانی، محمود مقدسی، سودابه کریمی، محی‌الدین قنبری، همایون همتی، مهراب صادق‌نیا، صبا فدوی و حسن عشایری مورد بررسی قرار گرفته است.

بخش کارنامه اختصاص دارد به بررسی فعالیت‌های استاد عبدالحسین زرین کوب. در این بخش، شرح ملاقات شمس و مولانا در گفتاری از استاد زرین‌کوب که در سال ۱۳۷۵ در دانشگاه کالیفرنیای آمریکا ایراد شده است، برای اولین بار منتشر شده است. همچنین در این بخش مهدی محقق، سیروس شمیسا، فتح‌الله مجتبایی، مریم مشرف، روزبه زرین‌کوب، عنایت‌الله مجیدی، ابراهیم موسی پور بشلی، علی بهرامیان، سید صادق سجادی و کامیار عابدی درخصوص خدمات و کارنامۀ زرین کوب و تأثیر وی بر مولوی پژوهی به طرح دیدگاه‌های خود پرداخته‌اند.

در بخش جستار، رحمان مشتاق مهر، محمودرضا اسفندیار، سید مجید سادات کیایی، مهدی کمپانی زارع و محبوبه مباشری به پرسش‌ “چرا باید مثنوی خواند؟ و مهم‌ترین درس‌های مثنوی را چه می‌دانید؟” پاسخ داده‌اند.

در “هفت اقلیم” بازنویسی کودکانه مثنوی برای کودکان در میزگردی با حضور مصطفی رحماندوست، مرجان فولادوند و مریم جلالی بررسی می‌شود و محمدرضا یوسفی از ضرورت‌های بازآفرینی متون کهن برای کودکان سخن می‌گوید.

در بخش” سنجه” احسان ابراهیمی با موضوع جهان مولانا و مولانای جهانی با حسین کمالی؛ اردشیر منصوری با محمد دهقانی با موضوع نگاهی به میراث عرفانی؛ و هدایت جلیلی با محمد فنایی اشکوری با موضوع بازشناسی جریان‌های نزاع با میراث عرفان گفتگو کرده‌اند. همچنین این بخش شامل یادداشت هایی از اکبر ثبوت، پری ایران‌منش و محسن زندی، و عزیزالله حسن‌زاده است.

بخش همسایه مروری بر حضور فرهنگی و معنوی مولانا در کشور بوسنی و هرزگوین دارد. این بخش شامل مطالبی به قلم مبینا موکر، سداد دیزدارویچ، رشید حافظ اویچ، الویر موسیچ، سعید عابدپور و همچنین گفتگو با محمد کاراهوجیچ است.

در بخش “نقد حال” سید محمد بهشتی، احمد مسجد جامعی، علی اصغر سیدآبادی و مصطفی بادکوبه‌ای از تجربیات زیسته‌شان با مولانا گفته‌اند.

“سکوت خداوند و دلهره انسان” از شبیر اختر و “بازار گرم بی نظیر” از سید ماجد غروی، در بخش مقالات این شماره آمده‌اند.

در بخش “قفسه” با مهدی سالاری نسب درباره کتاب “در شناخت مثنوی” ، و با امیرحسین الهیاری درباره کتاب “گاه ناچیزی مرگ” ، گفتگو شده‌است. علیرضا رضایت درباره کتاب” فراتر از اصول اعتقادات” ، و داود وفایی درباره کتاب “تصوف در بالکان” ، و منوچهر دین پرست درباره تأثیرات عباس کیارستمی از مولانا در کتاب “آتش” نوشته‌اند.

در بخش روایت اخبار و گزارش‌های حوزه مولانا و مولاناپژوهی در ایران و سایر کشورهای جهان منتشر شده است.

طبق روال هر شماره، ترجمۀ خلاصۀ مجله به سه زبان انگلیسی، ترکی و عربی، انتهای مجله در بخش ترجمه آمده است.

صاحب امتیاز فصلنامۀ نگاه آفتاب مؤسسه سروش مولانا و مدیرمسئول آن مریم موسوی است. شماره سوم نگاه آفتاب را می‌توانید به قیمت90 هزارتومان از وب‌سایت نگاه آفتاب به آدرس www.negaheaftab.com یا کتابفروشی‌ها تهیه نمایید.